Komunikaty

Aktualności

Jak co roku - od 2008, kiedy to Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego, po raz kolejny włączamy się w tę akcję. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a dotyczy szczególnie krajów wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych, co związane jest ze stylem życia oraz żywienia. Dlatego też tak ważne jest wczesne badanie oraz profilaktyka zdrowotna rozumiana nie tylko poprzez odpowiednie badania, ale nade wszystko zdrowy tryb życia – odpowiednią dietę oraz ruch.

Dynamika wzrostu zachorowań na rjg w Polsce jest bardzo duża i jak podkreślają lekarze, będzie stale wzrastać. Ostatnie dane mówią o 14.600 zachorowaniach w 2008 r., 16.126 nowych chorych w 2011 r. oraz 17.450 chorych w 2013 r. i 17.946 rozpoznaniach w roku 2014. Zachęcamy zatem wszystkie osoby, które ukończyły 55 lat do skorzystania z badań kolonoskopowych w ramach bezpłatnych badań przesiewowych. Dotyczy to też osób, które ukończyły 40 lat i są w grupie osób, u których w rodzinie stwierdzono rjg. Obecnie specjaliści wskazują, że osoby z grup ryzyka powinny poddać się badaniu już po ukończeniu 30 lat.

W tym roku w ramach kampanii „Wczesne Wykrycie To Życie” Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, której jesteśmy jednym z czterech fundatorów, wydała okolicznościowy kalendarz. Marzec, jako miesiąc profilaktyki raka jelita grubego ma zatem swoich ambasadorów w osobach Bartasa Szymoniaka – wokalisty i beatrockera oraz Doroty Kaniewskiej – wiceprezes ZG POL-ILKO i prezes oddziału w Warszawie.

Zachęcajmy więc wszystkich znajomych i bliskich, aby zadbali o swoje zdrowie, a dotyczy to szczególnie rodzin stomików, u których rozpoznano rak jelita grubego. Namówcie więc swoje dzieci i wnuki, aby koniecznie zrobiły badanie kolonoskopowe.

Więcej o badaniach oraz adresy placówek wykonujących badania w ramach ogólnopolskiego programu na stronie: www.pbp.org.pl.

Zapraszamy też na fanpage POL-ILKO facebook.com/polilko, gdzie aktualnie prowadzimy kampanię edukacyjną „Moje prawie normalne życie”, która pozwala na zrozumienie potrzeb i wyzwań w leczeniu rjg w Polsce.

Zarząd Główny
POL-ILKO

Materiały informacyjne kampanii:

Informacja o kampanii

Plakat kampanii - marzec 2018

Kochani! Wielu z Was zna Dorotę osobiście, wielu z doniesień o jej niestrudzonych działaniach na rzecz chorych i potrzebujących. Może spotkaliście ją na zebraniach, może pamiętacie z wystąpień w telewizji albo udziału w licznych kampaniach na rzecz pacjentów. Dorota walczyła i walczy o nasze prawa na przemian z walką o swoje zdrowie i życie. Teraz możemy jej choć trochę pomóc w tej walce, a pomagając Dorocie, pomożemy też sobie i wielu innym osobom. Dorota od wielu lat działa w Zarządzie Głównym Pol-ilko i jednocześnie przewodniczy oddziałowi warszawskiemu. Każda wpłata się liczy!

Wpłać darowiznę.

Jeśli jest Wam bliska nasza działalność, możecie Państwo przekazywać środki w ramach 1% podatku dla OPP na POL-ILKO. Należy tylko wpisać w formularzu PIT w polu nr KRS 0000333981 oraz w polu cel szczegółowy Fundusz POL-ILKO.

Zachęcamy do wsparcia naszych organizacji. Środki z 1% dla OPP nie obciążają Państwa budżetu, a pomogą innym stomikom.

 

Onkogranty II: Walka z rakiem lokalnie i globalnie

Realizując cele Statutowe Fundacji, Zarząd Polskiej Ligi Walki z Rakiem ma zaszczyt ogłosić rozpoczęcie naboru II edycji konkursu Onkogranty, w którym poszukujemy nowych, dotychczas niefinansowanych przez inne instytucje projektów eksperckich i edukacyjnych, twórczo nawiązujących do Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 www.walkazrakiem.pl.

Walka z rakiem jest wyzwaniem, które wykracza daleko poza obszar medycyny i ochrony zdrowia, łącząc w sobie zagadnienia z innych dziedzin wiedzy – od ekonomii, przez prawo, psychologię czy socjologię, po bioetykę. Ogólne problemy związane z zapobieganiem, leczeniem i poprawą jakości życia chorych na nowotwory mają swoje lokalne odniesienia. Dlatego głównym tematem drugiej edycji Konkursu jest postrzeganie szeroko rozumianej walki z rakiem, obejmującej profilaktykę, organizację systemu ochrony zdrowia oraz edukację społeczną i
wsparcie pacjentów w trakcie i po zakończeniu leczenia, w jej lokalnym wymiarze.

W II edycji najlepsze projekty zostaną wyłonione w dwóch kategoriach:

Polityka walki z rakiem: oryginalne projekty zmian w systemie ochrony zdrowia, które mogą poprawić dostępność i jakość opieki onkologicznej w Polsce.

Edukacja w walce z rakiem: programy edukacyjne oraz projekty działań zwiększających zainteresowanie profilaktyką pierwotną i pobudzających społeczną świadomość w obszarze zdrowia onkologicznego.

Termin zgłaszania projektów upływa 31 stycznia 2018 r. Wyniki II edycji Konkursu zostaną ogłoszone do 30 marca 2018 r.

Więcej na stronie: Polska Liga Walki z Rakiem.

Plakat (pdf)

21 listopada wystartowała kampania #WczesneWykrycieToŻycie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, której jestem Ambasadorem!

W ramach kampanii powstał kalendarz profilaktyki nowotworów na rok 2018. Jego ideą jest wspólne zachęcenie przez pacjentów z doświadczeniem choroby nowotworowej i znane publicznie osoby do wykonywania badań profilaktycznych. Na każdej z plansz zamieszczona jest fotografia pary: pacjenta onkologicznego i znanej publicznie osoby. Są wśród nich popularni i lubiani aktorzy Hanna Śleszyńska, Orina Krajewska, Olga Kalicka, Olga Szomańska, Maria Pawłowska, Wiktoria Gąsiewska, Mieczysław Hryniewicz, Nikodem Rozbicki, dziennikarka Marta Manowska, sportowiec Andrzej Supron oraz wokaliści: piosenkarka gospel Ewa Uryga, raper Vienio, wokalista beatrocker Bartas Szymoniak. Autorem zdjęć do kalendarza jest Pan Michał Gromada.

Kalendarz #WczesneWykrycieToŻycie można zamówić na www.pkopo.pl lub bezpośrednio w biurze Koalicji.