Już w sobotę można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w Katowicach. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Rak jelita grubego - zapobiegaj, lecz!
Komunikaty
Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego
Jak co roku - od 2008, kiedy to Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego, po raz kolejny włączamy się w tę akcję. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a dotyczy szczególnie krajów wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych, co związane jest ze stylem życia oraz żywienia. Dlatego też tak ważne jest wczesne badanie oraz profilaktyka zdrowotna rozumiana nie tylko poprzez odpowiednie badania, ale nade wszystko zdrowy tryb życia – odpowiednią dietę oraz ruch.
Dynamika wzrostu zachorowań na rjg w Polsce jest bardzo duża i jak podkreślają lekarze, będzie stale wzrastać. Ostatnie dane mówią o 14.600 zachorowaniach w 2008 r., 16.126 nowych chorych w 2011 r. oraz 17.450 chorych w 2013 r. i 17.946 rozpoznaniach w roku 2014. Zachęcamy zatem wszystkie osoby, które ukończyły 55 lat do skorzystania z badań kolonoskopowych w ramach bezpłatnych badań przesiewowych. Dotyczy to też osób, które ukończyły 40 lat i są w grupie osób, u których w rodzinie stwierdzono rjg. Obecnie specjaliści wskazują, że osoby z grup ryzyka powinny poddać się badaniu już po ukończeniu 30 lat.
W tym roku w ramach kampanii „Wczesne Wykrycie To Życie” Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, której jesteśmy jednym z czterech fundatorów, wydała okolicznościowy kalendarz. Marzec, jako miesiąc profilaktyki raka jelita grubego ma zatem swoich ambasadorów w osobach Bartasa Szymoniaka – wokalisty i beatrockera oraz Doroty Kaniewskiej – wiceprezes ZG POL-ILKO i prezes oddziału w Warszawie.
Zachęcajmy więc wszystkich znajomych i bliskich, aby zadbali o swoje zdrowie, a dotyczy to szczególnie rodzin stomików, u których rozpoznano rak jelita grubego. Namówcie więc swoje dzieci i wnuki, aby koniecznie zrobiły badanie kolonoskopowe.
Więcej o badaniach oraz adresy placówek wykonujących badania w ramach ogólnopolskiego programu na stronie: www.pbp.org.pl.
Zapraszamy też na fanpage POL-ILKO facebook.com/polilko, gdzie aktualnie prowadzimy kampanię edukacyjną „Moje prawie normalne życie”, która pozwala na zrozumienie potrzeb i wyzwań w leczeniu rjg w Polsce.
Zarząd Główny
POL-ILKO
Materiały informacyjne kampanii:
Uwaga! Pomagamy Dorocie
Kochani! Wielu z Was zna Dorotę osobiście, wielu z doniesień o jej niestrudzonych działaniach na rzecz chorych i potrzebujących. Może spotkaliście ją na zebraniach, może pamiętacie z wystąpień w telewizji albo udziału w licznych kampaniach na rzecz pacjentów. Dorota walczyła i walczy o nasze prawa na przemian z walką o swoje zdrowie i życie. Teraz możemy jej choć trochę pomóc w tej walce, a pomagając Dorocie, pomożemy też sobie i wielu innym osobom. Dorota od wielu lat działa w Zarządzie Głównym Pol-ilko i jednocześnie przewodniczy oddziałowi warszawskiemu. Każda wpłata się liczy!
PIT 2018 – 1% dla POL-ILKO
Jeśli jest Wam bliska nasza działalność, możecie Państwo przekazywać środki w ramach 1% podatku dla OPP na POL-ILKO. Należy tylko wpisać w formularzu PIT w polu nr KRS 0000333981 oraz w polu cel szczegółowy Fundusz POL-ILKO.
Zachęcamy do wsparcia naszych organizacji. Środki z 1% dla OPP nie obciążają Państwa budżetu, a pomogą innym stomikom.
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2018
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Światowym Dniu Walki z Rakiem. W załączonych dokumentach znajdziecie szczegółowy program oraz apel Polskiej Unii Onkologii do wpływowych osób w państwie:
Onkogranty II
Onkogranty II: Walka z rakiem lokalnie i globalnie
Realizując cele Statutowe Fundacji, Zarząd Polskiej Ligi Walki z Rakiem ma zaszczyt ogłosić rozpoczęcie naboru II edycji konkursu Onkogranty, w którym poszukujemy nowych, dotychczas niefinansowanych przez inne instytucje projektów eksperckich i edukacyjnych, twórczo nawiązujących do Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 www.walkazrakiem.pl.
Walka z rakiem jest wyzwaniem, które wykracza daleko poza obszar medycyny i ochrony zdrowia, łącząc w sobie zagadnienia z innych dziedzin wiedzy – od ekonomii, przez prawo, psychologię czy socjologię, po bioetykę. Ogólne problemy związane z zapobieganiem, leczeniem i poprawą jakości życia chorych na nowotwory mają swoje lokalne odniesienia. Dlatego głównym tematem drugiej edycji Konkursu jest postrzeganie szeroko rozumianej walki z rakiem, obejmującej profilaktykę, organizację systemu ochrony zdrowia oraz edukację społeczną i
wsparcie pacjentów w trakcie i po zakończeniu leczenia, w jej lokalnym wymiarze.
W II edycji najlepsze projekty zostaną wyłonione w dwóch kategoriach:
Polityka walki z rakiem: oryginalne projekty zmian w systemie ochrony zdrowia, które mogą poprawić dostępność i jakość opieki onkologicznej w Polsce.
Edukacja w walce z rakiem: programy edukacyjne oraz projekty działań zwiększających zainteresowanie profilaktyką pierwotną i pobudzających społeczną świadomość w obszarze zdrowia onkologicznego.
Termin zgłaszania projektów upływa 31 stycznia 2018 r. Wyniki II edycji Konkursu zostaną ogłoszone do 30 marca 2018 r.
Więcej na stronie: Polska Liga Walki z Rakiem.
Petycja organizacji pacjenckich – refundacja
Zachęcamy do zapoznania się z petycją organizacji pacjenckich skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Konstantego Radziwiłła.
Tu dostępna informacja prasowa: Informacja prasowa.
Petycja do premiera Morawieckiego: treść petycji.
Petycja do ministra Radziwiłła: treść petycji.
Kampania Wczesne Wykrycie To Życie
21 listopada wystartowała kampania #WczesneWykrycieToŻycie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, której jestem Ambasadorem!
W ramach kampanii powstał kalendarz profilaktyki nowotworów na rok 2018. Jego ideą jest wspólne zachęcenie przez pacjentów z doświadczeniem choroby nowotworowej i znane publicznie osoby do wykonywania badań profilaktycznych. Na każdej z plansz zamieszczona jest fotografia pary: pacjenta onkologicznego i znanej publicznie osoby. Są wśród nich popularni i lubiani aktorzy Hanna Śleszyńska, Orina Krajewska, Olga Kalicka, Olga Szomańska, Maria Pawłowska, Wiktoria Gąsiewska, Mieczysław Hryniewicz, Nikodem Rozbicki, dziennikarka Marta Manowska, sportowiec Andrzej Supron oraz wokaliści: piosenkarka gospel Ewa Uryga, raper Vienio, wokalista beatrocker Bartas Szymoniak. Autorem zdjęć do kalendarza jest Pan Michał Gromada.
Kalendarz #WczesneWykrycieToŻycie można zamówić na www.pkopo.pl lub bezpośrednio w biurze Koalicji.
OR Koszalin – gratulacje z okazji 30-lecia
Zamieszczamy gratulacje, które nadeszły od Oddziału POL-ILKO w Koszalinie z okazji jubileuszu 30-lecia działalności Stowarzyszenia.
Badania kliniczne – informacja
Zachęcamy do zapoznania się z informacją o możliwości wykonania badań genetycznych w kierunku określenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi lub prostaty: Informacja prasowa.
Strona Warsaw Genomics - Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego - które wykonuje badania genetyczne.



