W dniu 14 listopada 2018 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO. W posiedzeniu uczestniczyli prezesi i skarbnicy Oddziałów Regionalnych POL-ILKO. Informację o pracach Prezydium Zarządu od poprzedniego posiedzenia w marcu br. przedstawił prezes Andrzej Piwowarski. Przyjęto plan pracy i plan budżetu na rok 2019 (podjęto stosowne uchwały). Zarząd podjął też wstępną decyzję ws. Walnego Zgromadzenia Delegatów POL-ILKO w 2019 roku (czerwiec - Kielce). Prezes Andrzej Piwowarski przedstawił informację dot. spotkania granicznego, którego organizatorem w 2019 roku jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, a odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2019 roku w miejscowości Zawoja. Ostatnim punktem posiedzenia była informacja dot. wytycznych ws. prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej w oddziałach POL-ILKO, którą przedstawił prezes ZG POL-ILKO Andrzej Piwowarski.W dniu 14 listopada 2018 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO. W posiedzeniu uczestniczyli prezesi i skarbnicy Oddziałów Regionalnych POL-ILKO. Informację o pracach Prezydium Zarządu od poprzedniego posiedzenia w marcu br. przedstawił prezes Andrzej Piwowarski. Przyjęto plan pracy i plan budżetu na rok 2019 (podjęto stosowne uchwały). Zarząd podjął też wstępną decyzję ws. Walnego Zgromadzenia Delegatów POL-ILKO w 2019 roku (czerwiec - Kielce). Prezes Andrzej Piwowarski przedstawił informację dot. spotkania granicznego, którego organizatorem w 2019 roku jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, a odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2019 roku w miejscowości Zawoja. Ostatnim punktem posiedzenia była informacja dot. wytycznych ws. prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej w oddziałach POL-ILKO, którą przedstawił prezes ZG POL-ILKO Andrzej Piwowarski.
Komunikaty
World Ostomy Day (Światowy Dzień Stomika) 2018
W tym roku Światowy Dzień Stomika obchodzimy 6 października (pierwsza sobota października co trzy lata).
Pomysłodawcą spotkań był prof. Gerhard Englert z Niemiec. Odbywają się one od roku 1993, co 3 lata. Głównym zamysłem była edukacja, informacja oraz konsolidacja środowiska osób ze stomią, aby przeciwdziałać wykluczeniu, stygmatyzacji i izolacji stomików na całym świecie. Aktywny udział w tych spotkaniach biorą zarówno lekarze jak i pielęgniarki współpracujące z organizacjami pacjentów. Obchody WOD odbywają zawsze w pierwszą sobotę października i każdorazowo przebiegają pod innym hasłem.

Dotychczasowe obchody WOD w Polsce odbyły się:
1993 – w oddziałach regionalnych
1996 – Szczecin (Współpraca kluczem do prawidłowej rehabilitacji stomijnej)
1999 – Kraków (Razem w następne tysiąclecie)
2002 – Białystok (Pracujmy razem – zjednoczeni jesteśmy silniejsi!)
2006 – Rytro (Żyj pełnią życia)
2009 – Zielona Góra (Otwarci na innych)
2012 – Baranów Sandomierski (Bądźmy słyszalni)
2015 – Kielce (Wiele opowieści, jeden głos)
2018 – w oddziałach regionalnych (Mówiąc otwarcie zmieniamy życie)

Obchody WOD najczęściej połączone były z jubileuszami oddziałów lub i całego POL-ILKO, jak to było w Zielonej Górze (10-lecie oddziału), Baranowie Sandomierskim (15-lecie oddziału w Tarnobrzegu i 25-lecie POL-ILKO), Kielcach (20-lecie oddziału). W ramach tych obchodów organizowane są konferencje, spotkania, marsze, wystawy.

W roku 2018 w czerwcu odbyła się wielka akcja związana z obchodami WOD w formie przejazdu rowerowego przez Czechy, od granicy z Niemcami (miejscowość Hranice) do granicy ze Słowacją, także do miejscowości Hranice na Morawie. Ogółem 700 km podzielonych na 9 etapów (na 9 obchody WOD), a pomysłodawcą był Bronislaw Tucny z Czech Ilco. dodatkowym mottem tego spotkania było „Pokonaj swoje granice”. Wzięli w niej udział stpmicy
z Czech, Słowacji, Polski oraz Prezes EOA Jon Thorkelsson z Islandii.
Tegoroczne obchody, które odbywają się pod hasłem „Mówiąc otwarcie zmieniamy życie” to próba zachęcenia wszystkich stomików do otwartego mówienia o własnych potrzebach, akceptacji i zrozumienia dla każdego człowieka. Przejawia się to we wszystkich aspektach naszego życia, rodzinnego, zawodowego czy społecznego. Niestety bywa z tym bardzo różnie, zwłaszcza w naszym kraju. Jest to niestety duża zasługa nas samych, stomików. Pozwalamy bowiem na naszą marginalizację, chowamy się, wycofujemy z aktywności i nie walczymy
o swoje prawa.
Andrzej Piwowarski
Ankieta dla pacjentów
W imieniu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej przedstawiamy ankietę dotyczącą postaw pacjentów z chorobami przewlekłymi wobec choroby. Badanie ankietowe jest jednym z etapów programu edukacyjno-badawczego, realizowanego przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i organizacje pacjenckie w Polsce. Jego celem jest poznanie sytuacji osób z chorobami przewlekłymi. Prosimy o uzupełnienie ankiety zgodnie ze swoimi wrażeniami i odczuciami.
Zebrane informacje są poufne, a samo narzędzie zostało skonstruowane tak, że niemożliwe będzie zidentyfikowanie osoby wypełniającej kwestionariusz.
Wypełnioną ankietę proszę przesłać na adres polilko@polilko.pl.
Ankieta Pacjenci Opiekunowie (dokument MS Word)
Rehabilitacja ON – zmiany
Informacja NFZ o zmianach w rehabilitacji dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności: strona NFZ.
Telefonach Oddziałów Wojewódzkich NFZ ws. uprawnień ON(Z): Informacja NFZ.
Dostęp do wyrobów medycznych
Zmiany w dostępie do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
W ostatnim czasie mamy kilka istotnych zmian dotyczących zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne (w tym koszyku są także środki stomijne).
Pierwsza zmiana obejmuje osoby do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym. Są to zapisy programu „Za życiem”, w ramach którego takie osoby mogą korzystać z wyrobów medycznych bez limitów.
Natomiast od 1 lipca 2018 r. wchodzi w życie ustawa ułatwiająca dostęp między innymi do wyrobów medycznych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ustawa określa szczególne uprawnienia osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (bez względu na wiek takich osób) w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych. Przewiduje m.in.:
- zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. sprzętu stomijnego);
- prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością;
- prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych w aptekach;
- korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania;
- zniesienie limitów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej w ramach umów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i finansowanych z jego budżetu.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. 2016 poz. 1860 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz. U. 2018 poz. 932)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. 2017 poz. 1061)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2018 poz. 281)
Andrzej Piwowarski
Prezes ZG POL-ILKO
OR Płock – Walne Polilko 2018
W dniu 23 czerwca 2018 roku w Płocku odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO. Na posiedzeniu omówiono działalność Towarzystwa w 2017 roku. Przedstawiono sprawozdania merytoryczne i finansowe oraz Głównej Komisji Rewizyjnej za rok 2017 oraz podjęto stosowne uchwały. Zebrani Delegaci udzielili absolutorium dla Zarządu Głównego POL-ILKO i Głównej Komisji Rewizyjnej.
W godzinach popołudniowych, po zakończonych obradach, wraz z przewodnikiem z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Delegaci zwiedzili płocką Starówkę oraz Muzeum Diecezjalne i Muzeum w Liceum Ogólnokształcącym im.Marszałka Małachowskiego w Płocku.
Drzwi Otwarte w Centrum Onkologii
Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Dzień Matki
Biała Sobota, dn. 26 maja 2018 r.
W związku z obchodami Dnia Matki Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zaplanowało zorganizowanie akcji profilaktyczno-edukacyjnej dla mieszkańców Warszawy i okolic.
Wydarzenie, zwane także Białą Sobotą, zaplanowano na dzień 26 maja 2018 roku. Akcja odbędzie się w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena 5 w godzinach między 9.00 a 14.00.
Tego dnia osoby ubezpieczone będą miały możliwość skorzystania z szerokiego zakresu badań i konsultacji.
Badania skierowane w szczególności do kobiet:
- Panie w wieku między 25 a 59 rokiem życia zapraszamy na profilaktyczne badanie cytologiczne;
- Panie w wieku między 50 a 69 rokiem życia które, w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały profilaktycznej mammografii, zapraszamy na badanie piersi mammografem;
Pozostałe badania i konsultacje:
- udzielane będą porady dla osób chcących rzucić palenie tytoniu;
- dokonywany będzie pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi;
- udzielane będą porady przez dietetyka;
- udzielane będą porady przez lekarza onkologa;
- prowadzone będą działania edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych (w tym nauka techniki samobadania piersi) oraz prewencji pierwotnej nowotworów;
Podczas akcji przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wydawać będą osobom zainteresowanym dane dostępowe do konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Panie ze Stowarzyszenia Amazonki Centrum będą uczyły na fantomach samobadania piersi.
W celu rejestracji na badania niezbędny jest dowód osobisty. Badania skierowane są do osób ubezpieczonych.
Informacja pod numerem telefonu: 22 546 31 12.
Warsztaty Simontonowskie w Warszawie

Na prośbę Stowarzyszenia Unicorn, chcielibyśmy poinformować o
nadchodzących czterodniowych warsztatach Terapii Simontonowskiej,
które odbędą się 21-24 maja 2018 r. w Centrum Szkoleniowym Fundacji
Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) w Warszawie.
Warsztat poprowadzi IWONA NAWARA – specjalista psychologii klinicznej,
psychoonkolog, terapeuta, superwizor i trener Terapii Simontonowskiej
oraz Dyrektor Centrum Psychoonkologii Unicorn.
Warsztat przeznaczony jest dla osób chorujących przewlekle i ich
bliskich. Każdy uczestnik otrzyma materiały warsztatowe, zestaw
ćwiczeń do indywidualnej pracy oraz certyfikat. Cena 150 zł obejmuje
czterodniowe szkolenie, materiały warsztatowe oraz przerwy kawowe.
Więcej informacji w pliku:
III Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
W dniach 8-9 czerwca 2018 roku w Żaganiu (woj. lubuskie) po raz trzeci odbędzie się Konferencja Psychoonkologiczna poświęcona psychologicznym aspektom leczenia chorób zagrażających życiu.
Konferencja połączona jest z warsztatami psychologicznymi i przeznaczona jest nie tylko dla lekarzy i personelu medycznego, ale także dla osób chorujących i ich bliskich.
Rejestracja uczestników odbywa się poprzez stronę: http://konferencja-zagan.pl/.
Uczestnictwo dla osób chorych i osób ich wspierających jest nieodpłatne.
Posiedzenie Zarządu Głównego
Informacja z posiedzenia Zarządu Głównego POL-ILKO
W dniu 14 marca 2018 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO. W spotkaniu uczestniczyli prezesi Oddziałów Regionalnych POL-ILKO z całego kraju. Przyjęto informację o działalności Prezydium Zarządu Głównego POL-ILKO od listopada ub. roku do 14 marca 2018 r., a także podjęto uchwałę o przyjęciu sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2017. Ustalono datę i miejsce Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego Delegatów POL-ILKO: 22 - 24 czerwca 2018 roku w Płocku.
Omówiono również bieżące sprawy z Oddziałów Regionalnych.










