Komunikaty

Aktualności

SERVIER - zaproszenie na konferencję prasową - 5 września 2017 r. Warszawa.

„Servier - wyłącz raka!” to nowa kampania realizowana przez firmę Servier Polska, której celem jest promocja profilaktyki nowotworowej oraz podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka tych chorób i zagrożeń z nimi związanych.

Celem tegorocznej edycji kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia raka jelita grubego, motywacja do przełamania lęku i wstydu przed badaniami, a także podkreślanie istoty wczesnego wykrywania tej choroby w skutecznym jej leczeniu.

Inauguracja kampanii będzie miała miejsce 5 września W Warszawie podczas konferencji prasowej z udziałem ekspertów, stowarzyszeń pacjenckich oraz Ambasadora Kampanii – Andrzeja Zielińskiego. Tego dnia będzie również działać, po raz pierwszy - Onkologiczna Poradnia Servier oferując bezpłatne konsultacje lekarskie i badania profilaktyczne oraz szereg aktywności w ramach edukacji zdrowotnej.

Akcja swoim zasięgiem obejmie również: Krynicę (6-7 września), Kraków (8 września), Toruń (12 września) oraz Gdańsk (13 września). W ramach kampanii „RAK JELITA GRUBEGO - ZAPOBIEGAJ, LECZ!” w trasę po Polsce, wyruszy Onkologiczna Poradnia Servier, która w profesjonalnie zaaranżowanych gabinetach lekarskich oferować będzie bezpłatne badania i konsultacje w zakresie profilaktyki wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Do dyspozycji pacjentów będą lekarze (2 proktologów i radiolog), oferujący możliwość konsultacji, badań per rectum oraz USG wątroby, a także edukator onkologiczny, który będzie udzielać szczegółowych informacji i wskazówek na temat kolonoskopii oraz dietetyk, który pomoże w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety.

Uzupełnieniem diagnostycznej oferty Onkologicznej Poradni Servier będą działania edukacyjne w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, prowadzone w Edukacyjnym Namiocie Servier. Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się: wystawa plakatów edukacyjnych zachęcających do wykonywania badań profilaktycznych (kolonoskopia), interaktywna makieta jelita grubego, fotobudka z hasłami skłaniającymi do podejmowania wyzwań prozdrowotnych, konkursy z nagrodami oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych w formie ulotek informacyjnych.

W kwietniu ukazał się na stronie Polilko plakat informujący o projekcie „Wszystkie ręce na pokład” Stowarzyszenia Niebieski Motyl. Projekt ten skierowany był do osób w różny sposób dotkniętych przez chorobę nowotworową, chcących uczestniczyć jako załoganci w jednym z etapów rejsu jachtem Pogoria na trasie Kłajpeda – Szczecin – Kołobrzeg – Gdynia. Zgłosiliśmy swój udział i zakwalifikowaliśmy się jako uczestnicy pierwszego etapu na trasie Kłajpeda – Szczecin w terminie 29. 07 – 07. 08 2017.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 29.07 wyjazdem z Gdańska, który pożegnał nas deszczem. W autokarze podzielono nas na wachty, mieliśmy okazję poznać naszych oficerów wachtowych i starszych wachty oraz przydzielono nam miejsca do spania w odpowiednich kajutach / kubrykach. Po przyjeździe do Kłajpedy, która przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, nastąpiło zaokrętowanie na Pogorii.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w paradzie załóg jachtów / żaglowców stacjonujących w Kłajpedzie, a wieczorem mogliśmy wspólnie bawić się na crew party – imprezie zorganizowanej dla załóg. Kolejnego dnia w programie było zwiedzanie Muzeum Morskiego oraz wizyta w Delfinarium, gdzie podziwialiśmy występy delfinów i lwów morskich. Poza tym pełniliśmy normalne wachty portowe: trapową, bosmańską i kambuzową. Pozostałe wolne chwile wypełnione były szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa, obsługi żagli, cumowania, opuszczania jachtu w razie niebezpieczeństwa oraz nauki węzłów.

01.08 już od południa byliśmy gotowi do wypłynięcia w morze. Niestety pogoda zmieniła się dość raptownie i parada wypływających żaglowców odbyła się w deszczu. Następne dni spędziliśmy na morzu, wypełniając obowiązki załogantów. Nie obyło się bez nocnego alarmu „do żagli”, gdy wiatr niespodziewanie zmienił kierunek i trzeba było o godz. 3.30 wyjść na pokład i w strugach deszczu zmieniać żagle. Jednego z wieczorów kapitan odebrał ostrzeżenie o silnym wietrze i rzeczywiście wiatr dochodził do 7 stopni w skali Beauforta, co bardzo dokuczyło niektórym załogantom. My na szczęście nie cierpieliśmy na chorobę morską. Nocne dyżury miały także swoje plusy, podczas wachty w godzinach 4 – 8 rano mogliśmy obserwować spektakularny wschód słońca na morzu.

Późnym wieczorem 04.08 przypłynęliśmy do Szczecina. Pozostałe dni spędziliśmy pełniąc wachty portowe (szczególnie ważna była wachta trapowa, ponieważ jachty udostępnione były turystom do zwiedzania) i uczestnicząc w imprezach przygotowanych przez miasto Szczecin w ramach finału The Tall Ships Races. Braliśmy udział w kolejnej imprezie crew party oraz zwiedzaliśmy podziemia Szczecina. Parada załóg miała formę barwnego korowodu, który przemaszerował z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego, gdzie odbyło się wręczenie nagród za tegoroczne regaty. Żaglowiec Pogoria zajął 13 miejsce w klasie A, natomiast jeden z naszych kolegów otrzymał nagrodę dla wyróżniającego się załoganta regat.

Zakończenie I etapu projektu miało miejsce 07 sierpnia. Tego dnia zakończyła się nasza przygoda pod żaglami, nastąpiło wyokrętowanie uczestników i pożegnania. Jesteśmy dumni z siebie, że udało się nam podołać trudom rejsu, że pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą mogliśmy przeżyć tak wspaniałą przygodę.

Załoganci
Jolanta i Ryszard

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz POL-ILKO zapraszają na spotkanie edukacyjne dla pacjentów pt. "Kompleksowe leczenie raka jelita grubego - jak zmienia się dziś sytuacja pacjentów z tym nowotworem. Spotkanie odbędzie się 3 sierpnia 2017 r. w godz. 11.00-13.30 w budynku MISTiA, ul. Szlak 73a, w Krakowie. Potwierdzenie udziału w spotkaniu należy przysłać do 1 sierpnia 2017 r. na adres: polilko@polilko.pl.

Od 01 lipca 2017 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadza następujące zmiany w programach leczenia zaawansowanego raka jelita grubego:

  1. Avastin (bevacizumabum) i Erbitux (cetuximabum) w I linii leczenia w ramach nowego, przygotowanego przez ekspertów opisu programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”.
  2. Zaltrap (aflibercept) w II linii leczenia w ramach nowego, przygotowanego przez ekspertów opisu programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”.

W związku z wprowadzonymi zmianami w ramach nowego programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”  dla pacjentów spełniających kryteria włączenia do leczenia dostępne będą następujące technologie lekowe:

  1. I linii leczenia:
    • cetuksymab z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
    • bewacyzumab z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
  2. II linia leczenia:
    • bewacyzumab z chemioterapią według schematu FOLFOX-4,
    • aflibercept z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
  3. III linia leczenia:
    • cetuksumab w monoterapii,
    • panitumumab w monoterapii.

Jest to dla pacjentów bardzo ważna i dobra wiadomość. Powoli zbliżamy się do standardów europejskich. Brakuje nam tylko IV linii leczenia oraz odpowiedniej opieki pooperacyjnej,
a zwłaszcza dla osób ze stomią - poradni stomijnych, opieki środowiskowej i naturalnie normalności w zaopatrzeniu w sprzęt stomijny.

Stowarzyszenie Niebieski Motyl zaprasza do udziału w projekcie „Wszystkie Ręce Na Pokład”. Wszyscy uczestnicy i organizatorzy projektu są w różny sposób związani z chorobą nowotworową. Zmagają się z nią osobiście lub też chorują osoby z ich najbliższego otoczenia. Mając takie doświadczenia życiowe chcemy zrobić coś dla innych: pokazać, że badania, profilaktyka i zdrowy tryb życia są po prostu „fajne", że nie trzeba się ich bać. Chcemy uzmysłowić ludziom, że można się badać bez... strachu, w przyjaznej atmosferze, że badanie nie boli i nie jest nieprzyjemne.

Bardzo często odkładamy wizytę u lekarza, ponieważ jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Dzięki naszej akcji mamy szansę dotrzeć i przebadać i zachęcić do badań rzesze osób w różnym wieku, zapraszając ich do zabawy. Chcemy im powiedzieć: „zbadaj się i baw się dobrze!”.

W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia 2017 roku razem z kapitanem Andrzejem Szklarskim pożeglujemy na pokładzie Pogorii po dostęp do nowych terapii i promocję badań profilaktycznych. Pościgamy się w międzynarodowej ekipie w ostatnim etapie prestiżowych regat The Tall Ship Races z Kłajpedy do Szczecina, a następnie popłyniemy polskim wybrzeżem w kierunku Gdyni zawijając do kołobrzeskiego portu. Etap 2 projektu - 8.08.2017 do 13.08 r. to rejs Szczecin-Kołobrzeg-Gdynia.

Więcej informacji:
Facebook
Stowarzyszenie Niebieski Motyl

Z wielkim smutkiem, a wręcz niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość, że dwa dni temu (29 marca 2017 r.) odeszła od nas Anna Bielska. Czego by nie napisać, nie odda to naszego wielkiego smutku, bólu i żalu, z jakim się zmagamy, łącząc się z Jej Rodziną. Anna była też w naszej rodzinie stomików... Była dla nas wielką podporą, zawsze gotowa do pomocy, poświęcenia. Była nie tylko pielęgniarką stomijną, ale przede wszystkim oddanym, czułym i rozumiejącym nas Człowiekiem. No co dzień (zawodowo) związana z Oddziałem Chirurgii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie. Przez wiele lat była też w Zarządzie Oddziału Regionalnego POL-ILKO w Krakowie. Jej profesjonalizm, empatia i troska o dobro każdego stomika pozostanie z nami na zawsze. Mówi się, iż nie ma ludzi niezastąpionych, ale w tym przypadku jest to na pewno niemożliwe.

Rodzinie oraz Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 01 kwietnia 2017 r. w Limanowej, msza św. o godz. 14.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.

Zarząd Główny POL-ILKO

 

Szanowni Państwo,

W imieniu zespołu badawczego Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie prowadzonych przez nas badań. Dotyczą one doświadczeń i oczekiwań pacjentów w komunikacji z lekarzem podczas przekazywania niekorzystnej diagnozy. Niekorzystna diagnoza rozumiana jest tu szeroko, jako rozpoznanie choroby, która związana jest z trwałymi lub stosunkowo trwałymi zmianami w organizmie, wymagającymi stałego lub długoterminowego leczenia, czy terapii ukierunkowanej na łagodzenie objawów czy walkę z bólem (np. cukrzyca, choroba wieńcowa, alergie, nowotwory itd.).

Są to badania naukowe, finansowane ze środków statutowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na prowadzone przez nas badania posiadamy zgodę Niezależnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Naukowych (NKBBN/475/2016) oraz zgodę rektora na ich oznaczenie logo uczelni. Ich celem jest m.in.: analiza postaw lekarzy i pacjentów w zakresie realizacji standardów komunikacyjnych (norm prawnych i deontologicznych), określenie wpływu komunikacji medycznej na proces diagnostyczny czy stworzenie zaleceń ułatwiających właściwy przepływ informacji między lekarzami i pacjentami.

KLIKNIJ, ABY WYPEŁNIĆ ANKIETĘ

Ankieta składa się tylko z pytań zamkniętych. Jest szczegółowa, a jej wypełnienie zajmuje około 15 minut. Jeżeli potrzebne okazałyby się jakiekolwiek informacje jesteśmy do dyspozycji. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc.

Załączamy wyrazy szacunku.
W imieniu Zespołu Badawczego
dr n. med. Magdalena Lemska

Jak co roku – od 2008, kiedy to Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego, po raz kolejny włączamy się w tę akcję. Główną ideą pomysłodawców było zwrócenie uwagi na profilaktykę i dostępne możliwości leczenia tego nowotworu. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a dotyczy szczególnie krajów wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych, co związane jest ze stylem życia oraz żywienia. Dlatego też tak ważne jest wczesne badanie oraz profilaktyka zdrowotna, rozumiana nie tylko jako odpowiednie badania, ale nade wszystko zdrowy tryb życia – odpowiednią dietę oraz ruch.

Dynamika wzrostu zachorowań na rjg w Polsce jest bardzo duża i jak podkreślają lekarze, będzie stale wzrastać. Ostatnie dane mówią o 14.600 zachorowaniach w 2008 r., 16.126 nowych chorych w 2011 r. oraz 17.450 chorych w 2013 r. Zachęcamy zatem wszystkie osoby, które ukończyły 55 lat do skorzystania z badań kolonoskopowych w ramach bezpłatnych badań przesiewowych. Dotyczy to też osób, które ukończyły 40 lat i są w grupie osób, u których w rodzinie stwierdzono rjg. Obecnie specjaliści wskazują, że osoby z grup ryzyka powinny poddać się badaniu już po ukończeniu 30 lat.

Zachęcajmy więc wszystkich znajomych i bliskich, aby zadbali o swoje zdrowie, a dotyczy to szczególnie rodzin stomików, u których rozpoznano raka jelita grubego. Namówcie więc swoje dzieci i wnuki, aby koniecznie zrobiły badanie kolonoskopowe. To jest naprawdę konieczne, aby dalej cieszyć się zdrowiem i życiem. Im wcześniej zareagujecie, tym większe macie szanse.

Więcej o badaniach oraz adresy placówek wykonujących badania w ramach ogólnopolskiego programu znajduje się na stronie: www.pbp.org.pl.

Zapraszamy też na stronę www.rakjelita.pl, gdzie znajdą Państwo wiele aktualnych informacji i wskazówek dotyczących profilaktyki, diagnozy i leczenia raka jelita grubego. POL-ILKO jest organizacją wspierającą program świadomości potrzeby badań w celu wykrywania raka jelita grubego.