Komunikaty 2017

Onkogranty II: Walka z rakiem lokalnie i globalnie

Realizując cele Statutowe Fundacji, Zarząd Polskiej Ligi Walki z Rakiem ma zaszczyt ogłosić rozpoczęcie naboru II edycji konkursu Onkogranty, w którym poszukujemy nowych, dotychczas niefinansowanych przez inne instytucje projektów eksperckich i edukacyjnych, twórczo nawiązujących do Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 www.walkazrakiem.pl.

Walka z rakiem jest wyzwaniem, które wykracza daleko poza obszar medycyny i ochrony zdrowia, łącząc w sobie zagadnienia z innych dziedzin wiedzy – od ekonomii, przez prawo, psychologię czy socjologię, po bioetykę. Ogólne problemy związane z zapobieganiem, leczeniem i poprawą jakości życia chorych na nowotwory mają swoje lokalne odniesienia. Dlatego głównym tematem drugiej edycji Konkursu jest postrzeganie szeroko rozumianej walki z rakiem, obejmującej profilaktykę, organizację systemu ochrony zdrowia oraz edukację społeczną i
wsparcie pacjentów w trakcie i po zakończeniu leczenia, w jej lokalnym wymiarze.

W II edycji najlepsze projekty zostaną wyłonione w dwóch kategoriach:

Polityka walki z rakiem: oryginalne projekty zmian w systemie ochrony zdrowia, które mogą poprawić dostępność i jakość opieki onkologicznej w Polsce.

Edukacja w walce z rakiem: programy edukacyjne oraz projekty działań zwiększających zainteresowanie profilaktyką pierwotną i pobudzających społeczną świadomość w obszarze zdrowia onkologicznego.

Termin zgłaszania projektów upływa 31 stycznia 2018 r. Wyniki II edycji Konkursu zostaną ogłoszone do 30 marca 2018 r.

Więcej na stronie: Polska Liga Walki z Rakiem.

Plakat (pdf)

21 listopada wystartowała kampania #WczesneWykrycieToŻycie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, której jestem Ambasadorem!

W ramach kampanii powstał kalendarz profilaktyki nowotworów na rok 2018. Jego ideą jest wspólne zachęcenie przez pacjentów z doświadczeniem choroby nowotworowej i znane publicznie osoby do wykonywania badań profilaktycznych. Na każdej z plansz zamieszczona jest fotografia pary: pacjenta onkologicznego i znanej publicznie osoby. Są wśród nich popularni i lubiani aktorzy Hanna Śleszyńska, Orina Krajewska, Olga Kalicka, Olga Szomańska, Maria Pawłowska, Wiktoria Gąsiewska, Mieczysław Hryniewicz, Nikodem Rozbicki, dziennikarka Marta Manowska, sportowiec Andrzej Supron oraz wokaliści: piosenkarka gospel Ewa Uryga, raper Vienio, wokalista beatrocker Bartas Szymoniak. Autorem zdjęć do kalendarza jest Pan Michał Gromada.

Kalendarz #WczesneWykrycieToŻycie można zamówić na www.pkopo.pl lub bezpośrednio w biurze Koalicji.

SERVIER - zaproszenie na konferencję prasową - 5 września 2017 r. Warszawa.

„Servier - wyłącz raka!” to nowa kampania realizowana przez firmę Servier Polska, której celem jest promocja profilaktyki nowotworowej oraz podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka tych chorób i zagrożeń z nimi związanych.

Celem tegorocznej edycji kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia raka jelita grubego, motywacja do przełamania lęku i wstydu przed badaniami, a także podkreślanie istoty wczesnego wykrywania tej choroby w skutecznym jej leczeniu.

Inauguracja kampanii będzie miała miejsce 5 września W Warszawie podczas konferencji prasowej z udziałem ekspertów, stowarzyszeń pacjenckich oraz Ambasadora Kampanii – Andrzeja Zielińskiego. Tego dnia będzie również działać, po raz pierwszy - Onkologiczna Poradnia Servier oferując bezpłatne konsultacje lekarskie i badania profilaktyczne oraz szereg aktywności w ramach edukacji zdrowotnej.

Akcja swoim zasięgiem obejmie również: Krynicę (6-7 września), Kraków (8 września), Toruń (12 września) oraz Gdańsk (13 września). W ramach kampanii „RAK JELITA GRUBEGO - ZAPOBIEGAJ, LECZ!” w trasę po Polsce, wyruszy Onkologiczna Poradnia Servier, która w profesjonalnie zaaranżowanych gabinetach lekarskich oferować będzie bezpłatne badania i konsultacje w zakresie profilaktyki wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Do dyspozycji pacjentów będą lekarze (2 proktologów i radiolog), oferujący możliwość konsultacji, badań per rectum oraz USG wątroby, a także edukator onkologiczny, który będzie udzielać szczegółowych informacji i wskazówek na temat kolonoskopii oraz dietetyk, który pomoże w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety.

Uzupełnieniem diagnostycznej oferty Onkologicznej Poradni Servier będą działania edukacyjne w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, prowadzone w Edukacyjnym Namiocie Servier. Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się: wystawa plakatów edukacyjnych zachęcających do wykonywania badań profilaktycznych (kolonoskopia), interaktywna makieta jelita grubego, fotobudka z hasłami skłaniającymi do podejmowania wyzwań prozdrowotnych, konkursy z nagrodami oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych w formie ulotek informacyjnych.

W kwietniu ukazał się na stronie Polilko plakat informujący o projekcie „Wszystkie ręce na pokład” Stowarzyszenia Niebieski Motyl. Projekt ten skierowany był do osób w różny sposób dotkniętych przez chorobę nowotworową, chcących uczestniczyć jako załoganci w jednym z etapów rejsu jachtem Pogoria na trasie Kłajpeda – Szczecin – Kołobrzeg – Gdynia. Zgłosiliśmy swój udział i zakwalifikowaliśmy się jako uczestnicy pierwszego etapu na trasie Kłajpeda – Szczecin w terminie 29. 07 – 07. 08 2017.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 29.07 wyjazdem z Gdańska, który pożegnał nas deszczem. W autokarze podzielono nas na wachty, mieliśmy okazję poznać naszych oficerów wachtowych i starszych wachty oraz przydzielono nam miejsca do spania w odpowiednich kajutach / kubrykach. Po przyjeździe do Kłajpedy, która przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, nastąpiło zaokrętowanie na Pogorii.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w paradzie załóg jachtów / żaglowców stacjonujących w Kłajpedzie, a wieczorem mogliśmy wspólnie bawić się na crew party – imprezie zorganizowanej dla załóg. Kolejnego dnia w programie było zwiedzanie Muzeum Morskiego oraz wizyta w Delfinarium, gdzie podziwialiśmy występy delfinów i lwów morskich. Poza tym pełniliśmy normalne wachty portowe: trapową, bosmańską i kambuzową. Pozostałe wolne chwile wypełnione były szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa, obsługi żagli, cumowania, opuszczania jachtu w razie niebezpieczeństwa oraz nauki węzłów.

01.08 już od południa byliśmy gotowi do wypłynięcia w morze. Niestety pogoda zmieniła się dość raptownie i parada wypływających żaglowców odbyła się w deszczu. Następne dni spędziliśmy na morzu, wypełniając obowiązki załogantów. Nie obyło się bez nocnego alarmu „do żagli”, gdy wiatr niespodziewanie zmienił kierunek i trzeba było o godz. 3.30 wyjść na pokład i w strugach deszczu zmieniać żagle. Jednego z wieczorów kapitan odebrał ostrzeżenie o silnym wietrze i rzeczywiście wiatr dochodził do 7 stopni w skali Beauforta, co bardzo dokuczyło niektórym załogantom. My na szczęście nie cierpieliśmy na chorobę morską. Nocne dyżury miały także swoje plusy, podczas wachty w godzinach 4 – 8 rano mogliśmy obserwować spektakularny wschód słońca na morzu.

Późnym wieczorem 04.08 przypłynęliśmy do Szczecina. Pozostałe dni spędziliśmy pełniąc wachty portowe (szczególnie ważna była wachta trapowa, ponieważ jachty udostępnione były turystom do zwiedzania) i uczestnicząc w imprezach przygotowanych przez miasto Szczecin w ramach finału The Tall Ships Races. Braliśmy udział w kolejnej imprezie crew party oraz zwiedzaliśmy podziemia Szczecina. Parada załóg miała formę barwnego korowodu, który przemaszerował z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego, gdzie odbyło się wręczenie nagród za tegoroczne regaty. Żaglowiec Pogoria zajął 13 miejsce w klasie A, natomiast jeden z naszych kolegów otrzymał nagrodę dla wyróżniającego się załoganta regat.

Zakończenie I etapu projektu miało miejsce 07 sierpnia. Tego dnia zakończyła się nasza przygoda pod żaglami, nastąpiło wyokrętowanie uczestników i pożegnania. Jesteśmy dumni z siebie, że udało się nam podołać trudom rejsu, że pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą mogliśmy przeżyć tak wspaniałą przygodę.

Załoganci
Jolanta i Ryszard

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz POL-ILKO zapraszają na spotkanie edukacyjne dla pacjentów pt. "Kompleksowe leczenie raka jelita grubego - jak zmienia się dziś sytuacja pacjentów z tym nowotworem. Spotkanie odbędzie się 3 sierpnia 2017 r. w godz. 11.00-13.30 w budynku MISTiA, ul. Szlak 73a, w Krakowie. Potwierdzenie udziału w spotkaniu należy przysłać do 1 sierpnia 2017 r. na adres: polilko@polilko.pl.

Od 01 lipca 2017 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadza następujące zmiany w programach leczenia zaawansowanego raka jelita grubego:

 1. Avastin (bevacizumabum) i Erbitux (cetuximabum) w I linii leczenia w ramach nowego, przygotowanego przez ekspertów opisu programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”.
 2. Zaltrap (aflibercept) w II linii leczenia w ramach nowego, przygotowanego przez ekspertów opisu programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”.

W związku z wprowadzonymi zmianami w ramach nowego programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18 – C20)”  dla pacjentów spełniających kryteria włączenia do leczenia dostępne będą następujące technologie lekowe:

 1. I linii leczenia:
  • cetuksymab z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
  • bewacyzumab z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
 2. II linia leczenia:
  • bewacyzumab z chemioterapią według schematu FOLFOX-4,
  • aflibercept z chemioterapią według schematu FOLFIRI,
 3. III linia leczenia:
  • cetuksumab w monoterapii,
  • panitumumab w monoterapii.

Jest to dla pacjentów bardzo ważna i dobra wiadomość. Powoli zbliżamy się do standardów europejskich. Brakuje nam tylko IV linii leczenia oraz odpowiedniej opieki pooperacyjnej,
a zwłaszcza dla osób ze stomią - poradni stomijnych, opieki środowiskowej i naturalnie normalności w zaopatrzeniu w sprzęt stomijny.