Bez kategorii

Słupscy stomicy korzystają z każdej okazji, aby wyjść do osób, którzy ze względu na stomię ograniczyli kontakty towarzyskie. Służyliśmy: POMOCĄ, DOBRYM SŁOWEM I DOŚWIADCZENIEM.

 

W dniu 15.09.2022 r. Polilko OR Bydgoszcz zorganizowało dla "naszych stomików" wycieczkę do uzdrowiskowego miasta Inowrocław, nazwanym również "miastem na soli".

W programie było zwiedzanie zabytków pod przewodnictwem przemiłej pani przewodnik. Najstarszym zabytkiem jest Bazylika Mniejsza Pod Wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Byliśmy w Instytucie kardynała J. Glempa oraz ciekawej wystawie solnictwa. Na placu klasztornym, gdzie kiedyś znajdował się klasztor franciszkanów jest makieta tego klasztoru z brązu.

Po spożyciu obiadu przebywaliśmy w Parku Solankowym, wśród dywanów kwiatowych i tężni solankowych. To druga co do wielkości tężnia w Polsce.

Dziękujemy za pomoc finansową firmom zaopatrujących w sprzęt stomijny.

Dziękujemy PZMOT Bydgoszcz za zorganizowanie transportu.

Jan Łysiakowski

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zostało partnerem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach funduszy z Unii Europejskiej na terenie powiatów suskiego i limanowskiego (Małopolska). Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpłatnych badań kolonoskopowych w pełnym znieczuleniu dla mieszkańców tych powiatów (z grup docelowych). Zapraszamy zatem wszystkich chętnych do skorzystania z tej oferty. Dodatkowo zapewniamy zwrot kosztów dojazdu oraz opieki nad osobami zależnymi. Szczegóły w materiałach (poniżej są linki do pobrania).

Bezpłatna kolonoskopia

W kwietniu ukazał się na stronie Polilko plakat informujący o projekcie „Wszystkie ręce na pokład” Stowarzyszenia Niebieski Motyl. Projekt ten skierowany był do osób w różny sposób dotkniętych przez chorobę nowotworową, chcących uczestniczyć jako załoganci w jednym z etapów rejsu jachtem Pogoria na trasie Kłajpeda – Szczecin – Kołobrzeg – Gdynia. Zgłosiliśmy swój udział i zakwalifikowaliśmy się jako uczestnicy pierwszego etapu na trasie Kłajpeda – Szczecin w terminie 29. 07 – 07. 08 2017.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 29.07 wyjazdem z Gdańska, który pożegnał nas deszczem. W autokarze podzielono nas na wachty, mieliśmy okazję poznać naszych oficerów wachtowych i starszych wachty oraz przydzielono nam miejsca do spania w odpowiednich kajutach / kubrykach. Po przyjeździe do Kłajpedy, która przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, nastąpiło zaokrętowanie na Pogorii.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w paradzie załóg jachtów / żaglowców stacjonujących w Kłajpedzie, a wieczorem mogliśmy wspólnie bawić się na crew party – imprezie zorganizowanej dla załóg. Kolejnego dnia w programie było zwiedzanie Muzeum Morskiego oraz wizyta w Delfinarium, gdzie podziwialiśmy występy delfinów i lwów morskich. Poza tym pełniliśmy normalne wachty portowe: trapową, bosmańską i kambuzową. Pozostałe wolne chwile wypełnione były szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa, obsługi żagli, cumowania, opuszczania jachtu w razie niebezpieczeństwa oraz nauki węzłów.

01.08 już od południa byliśmy gotowi do wypłynięcia w morze. Niestety pogoda zmieniła się dość raptownie i parada wypływających żaglowców odbyła się w deszczu. Następne dni spędziliśmy na morzu, wypełniając obowiązki załogantów. Nie obyło się bez nocnego alarmu „do żagli”, gdy wiatr niespodziewanie zmienił kierunek i trzeba było o godz. 3.30 wyjść na pokład i w strugach deszczu zmieniać żagle. Jednego z wieczorów kapitan odebrał ostrzeżenie o silnym wietrze i rzeczywiście wiatr dochodził do 7 stopni w skali Beauforta, co bardzo dokuczyło niektórym załogantom. My na szczęście nie cierpieliśmy na chorobę morską. Nocne dyżury miały także swoje plusy, podczas wachty w godzinach 4 – 8 rano mogliśmy obserwować spektakularny wschód słońca na morzu.

Późnym wieczorem 04.08 przypłynęliśmy do Szczecina. Pozostałe dni spędziliśmy pełniąc wachty portowe (szczególnie ważna była wachta trapowa, ponieważ jachty udostępnione były turystom do zwiedzania) i uczestnicząc w imprezach przygotowanych przez miasto Szczecin w ramach finału The Tall Ships Races. Braliśmy udział w kolejnej imprezie crew party oraz zwiedzaliśmy podziemia Szczecina. Parada załóg miała formę barwnego korowodu, który przemaszerował z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego, gdzie odbyło się wręczenie nagród za tegoroczne regaty. Żaglowiec Pogoria zajął 13 miejsce w klasie A, natomiast jeden z naszych kolegów otrzymał nagrodę dla wyróżniającego się załoganta regat.

Zakończenie I etapu projektu miało miejsce 07 sierpnia. Tego dnia zakończyła się nasza przygoda pod żaglami, nastąpiło wyokrętowanie uczestników i pożegnania. Jesteśmy dumni z siebie, że udało się nam podołać trudom rejsu, że pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą mogliśmy przeżyć tak wspaniałą przygodę.

Załoganci
Jolanta i Ryszard

Kieleccy stomicy włączyli się w działania w ramach projektu Zwyczajnie Aktywni: 15 osób wzięło udział w warsztatach z psychologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które obejmowały m. in. tematykę pracy nad własnymi emocjami, poczuciem własnej wartości, rozwijaniem umiejętności interpersonalnych. Były też warsztaty ze specjalistą ds. wolontariatu, które poszerzyły wiedzę uczestników o zasadach tej działalności w świetle obowiązujących przepisów, przybliżając pracę wolontariuszy w różnych sytuacjach, nie tylko w pracy z niepełnosprawnymi. Podczas spotkań z doradcą zawodowym była z kolei mowa o tym, jak można wykorzystać własną wiedzę i dotychczasowe doświadczenie w powiązaniu z wykorzystaniem nowych technik.

Bardzo cenną częścią projektu było podstawowe szkolenie komputerowe w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego dla 8 członków, w większości osób starszych, które nie miały wcześniej styczności z komputerem.

Szerszą relację można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego: Relacja.

Wersja archiwalna relacji w pliku pdf.

kielce6 kielce5 kielce4 kielce3 kielce2 kielce1

UWAGA !!!

W związku z generalnym remontem budynku „Ośrodka Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25b w Warszawie, który potrwa co najmniej przez rok, spotkania członków Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO, począwszy od 26 października 2016 r. będą odbywały się w każdą ostatnią środę miesiąca (oprócz grudnia) w parterowym budynku przy ul. Nowolipie 22 - wejście B (róg ul. Smoczej i ul. Nowolipie) w godzinach 12.oo-14.oo.

Z powodu przeprowadzki Ośrodka Nowolipie, najbliższe, wrześniowe spotkanie warszawskiego Oddziału nie odbędzie się.

Za utrudnienia, wynikające nie z naszej winy, serdecznie przepraszamy.

W imieniu Zarządu Oddziału
(-)
Dorota Kaniewska