Bez kategorii

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zostało partnerem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach funduszy z Unii Europejskiej na terenie powiatów suskiego i limanowskiego (Małopolska). Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpłatnych badań kolonoskopowych w pełnym znieczuleniu dla mieszkańców tych powiatów (z grup docelowych). Zapraszamy zatem wszystkich chętnych do skorzystania z tej oferty. Dodatkowo zapewniamy zwrot kosztów dojazdu oraz opieki nad osobami zależnymi. Szczegóły w materiałach (poniżej są linki do pobrania).

Bezpłatna kolonoskopia

W kwietniu ukazał się na stronie Polilko plakat informujący o projekcie „Wszystkie ręce na pokład” Stowarzyszenia Niebieski Motyl. Projekt ten skierowany był do osób w różny sposób dotkniętych przez chorobę nowotworową, chcących uczestniczyć jako załoganci w jednym z etapów rejsu jachtem Pogoria na trasie Kłajpeda – Szczecin – Kołobrzeg – Gdynia. Zgłosiliśmy swój udział i zakwalifikowaliśmy się jako uczestnicy pierwszego etapu na trasie Kłajpeda – Szczecin w terminie 29. 07 – 07. 08 2017.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 29.07 wyjazdem z Gdańska, który pożegnał nas deszczem. W autokarze podzielono nas na wachty, mieliśmy okazję poznać naszych oficerów wachtowych i starszych wachty oraz przydzielono nam miejsca do spania w odpowiednich kajutach / kubrykach. Po przyjeździe do Kłajpedy, która przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, nastąpiło zaokrętowanie na Pogorii.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w paradzie załóg jachtów / żaglowców stacjonujących w Kłajpedzie, a wieczorem mogliśmy wspólnie bawić się na crew party – imprezie zorganizowanej dla załóg. Kolejnego dnia w programie było zwiedzanie Muzeum Morskiego oraz wizyta w Delfinarium, gdzie podziwialiśmy występy delfinów i lwów morskich. Poza tym pełniliśmy normalne wachty portowe: trapową, bosmańską i kambuzową. Pozostałe wolne chwile wypełnione były szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa, obsługi żagli, cumowania, opuszczania jachtu w razie niebezpieczeństwa oraz nauki węzłów.

01.08 już od południa byliśmy gotowi do wypłynięcia w morze. Niestety pogoda zmieniła się dość raptownie i parada wypływających żaglowców odbyła się w deszczu. Następne dni spędziliśmy na morzu, wypełniając obowiązki załogantów. Nie obyło się bez nocnego alarmu „do żagli”, gdy wiatr niespodziewanie zmienił kierunek i trzeba było o godz. 3.30 wyjść na pokład i w strugach deszczu zmieniać żagle. Jednego z wieczorów kapitan odebrał ostrzeżenie o silnym wietrze i rzeczywiście wiatr dochodził do 7 stopni w skali Beauforta, co bardzo dokuczyło niektórym załogantom. My na szczęście nie cierpieliśmy na chorobę morską. Nocne dyżury miały także swoje plusy, podczas wachty w godzinach 4 – 8 rano mogliśmy obserwować spektakularny wschód słońca na morzu.

Późnym wieczorem 04.08 przypłynęliśmy do Szczecina. Pozostałe dni spędziliśmy pełniąc wachty portowe (szczególnie ważna była wachta trapowa, ponieważ jachty udostępnione były turystom do zwiedzania) i uczestnicząc w imprezach przygotowanych przez miasto Szczecin w ramach finału The Tall Ships Races. Braliśmy udział w kolejnej imprezie crew party oraz zwiedzaliśmy podziemia Szczecina. Parada załóg miała formę barwnego korowodu, który przemaszerował z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego, gdzie odbyło się wręczenie nagród za tegoroczne regaty. Żaglowiec Pogoria zajął 13 miejsce w klasie A, natomiast jeden z naszych kolegów otrzymał nagrodę dla wyróżniającego się załoganta regat.

Zakończenie I etapu projektu miało miejsce 07 sierpnia. Tego dnia zakończyła się nasza przygoda pod żaglami, nastąpiło wyokrętowanie uczestników i pożegnania. Jesteśmy dumni z siebie, że udało się nam podołać trudom rejsu, że pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą mogliśmy przeżyć tak wspaniałą przygodę.

Załoganci
Jolanta i Ryszard

Kieleccy stomicy włączyli się w działania w ramach projektu Zwyczajnie Aktywni: 15 osób wzięło udział w warsztatach z psychologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które obejmowały m. in. tematykę pracy nad własnymi emocjami, poczuciem własnej wartości, rozwijaniem umiejętności interpersonalnych. Były też warsztaty ze specjalistą ds. wolontariatu, które poszerzyły wiedzę uczestników o zasadach tej działalności w świetle obowiązujących przepisów, przybliżając pracę wolontariuszy w różnych sytuacjach, nie tylko w pracy z niepełnosprawnymi. Podczas spotkań z doradcą zawodowym była z kolei mowa o tym, jak można wykorzystać własną wiedzę i dotychczasowe doświadczenie w powiązaniu z wykorzystaniem nowych technik.

Bardzo cenną częścią projektu było podstawowe szkolenie komputerowe w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego dla 8 członków, w większości osób starszych, które nie miały wcześniej styczności z komputerem.

Szerszą relację można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego: Relacja.

Wersja archiwalna relacji w pliku pdf.

kielce6 kielce5 kielce4 kielce3 kielce2 kielce1

UWAGA !!!

W związku z generalnym remontem budynku „Ośrodka Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25b w Warszawie, który potrwa co najmniej przez rok, spotkania członków Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO, począwszy od 26 października 2016 r. będą odbywały się w każdą ostatnią środę miesiąca (oprócz grudnia) w parterowym budynku przy ul. Nowolipie 22 - wejście B (róg ul. Smoczej i ul. Nowolipie) w godzinach 12.oo-14.oo.

Z powodu przeprowadzki Ośrodka Nowolipie, najbliższe, wrześniowe spotkanie warszawskiego Oddziału nie odbędzie się.

Za utrudnienia, wynikające nie z naszej winy, serdecznie przepraszamy.

W imieniu Zarządu Oddziału
(-)
Dorota Kaniewska

Walne Zgromadzenie Członków Oddziału POL-ILKO w Lublinie Wybrało w dniu 24.02.2016 r. nowy skład Zarządu Regionalnego w osobach:

  • prezes - Stanisław Majewski
  • wiceprezes – Anna Kręglicka
  • sekretarz - Maria Góra
  • skarbnik - Anna Fedorowicz
  • członek - Józef Nowak
  • członek - dr Andrzej Andrzejewski

oraz Komisję Rewizyjną w osobach:

  • przewodniczący – Tadeusz Męczyński
  • członek - Włodzimierz Grudzień
  • członek - Alicja Mirosław

Kontakt: Stanisław Majewski, tel. kom.501 59 39 45, e-mail: lublin@polilko.pl.

Terminarz spotkań na 2016 r.

Siedziba: ul. Najświętszej Marii Panny 3, Tarnów

Adres korespondencyjny: Danuta Sajdak, ul. M. Dąbrowskiej 24/7, 33-100 Tarnów, tel. 501 207-246, e-mail: tarnow@polilko.pl.
Spotkania w każdy drugi czwartek miesiąca w godzinach 11.00-15.00.

Informacje oddziału

W dniu 16 grudnia 2015 roku członkowie Oddziału Regionalnego POL-ILKO w Płocku spotkali się na tradycyjnym opłatku. Spotkanie odbyło się w świetlicy Szpitala Wojewódzkiego w Płocku. Uczestniczyły w nim 24 osoby, w tym zaproszeni goście - p. Danuta Cybulska, prezes zaprzyjaźnionych z nami Płockich Amazonek, ksiądz kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Płocku, dr Mariusz Obrębski - lekarz poradni Proktologiczno-Stomijnej Szpitala Wojewódzkiego w Płocku oraz p. Monika Przymus z firmy stomijnej ConvaTec, która była sponsorem naszej uroczystości.
Potrawy wigilijne przygotowała dla nas firma cateringowa RIS. Były pięknie podane i bardzo smaczne.

Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, przy dźwiękach kolęd, płynących z płyt można było rozpocząć konsumpcję. Zarząd Oddziału przygotował też dla swoich członków małe upominki.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Zarząd i członkowie OR Płock wszystkim członkom Oddziałów Regionalnych i ZG POL-ILKO oraz Ich Bliskim składają życzenia spokojnych, wesołych, rodzinnych Świąt, a w nadchodzącym 2016 roku dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń.

Zarząd OR Płock.

Opłatek 2015 Opłatek 2015 Opłatek 2015 Opłatek 2015 Opłatek 2015 Opłatek 2015 Opłatek 2015