Spotkanie graniczne 2021

W dniu 11 września 2021 r. na Trójstyku, dla nas to Jaworzynka, dla Czechów Hrcava, a Słowaków Cierne, odbyło spotkanie graniczne. Tym razem, po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, bez dużego programu, tylko można powiedzieć symbolicznie.
Z Polski uczestniczyło 13 osób, najwięcej, bo około 30 osób przybyło z Czech, a tylko 3 osoby ze Słowacji. Było to spowodowane aktualnymi przepisami pandemicznymi obowiązującymi w tym kraju.

Jak zwykle spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnów narodowych, najpierw Polski, potem Słowacji i Czech, gdyż to Czesi byli gospodarzami i jak każe tradycja oraz savoir vivre ustąpili pola pozostałym nacjom. Później oczywiście symboliczne powitanie lokalnymi nalewkami, trochę wspólnych zdjęć i przejście do znajdującej się nieopodal restauracji. Tu po małym posiłku oraz radośnie i miło  spędzonych chwilach rozeszliśmy się do w swoje strony. Jeszcze tylko wymiana sprzętu, znakomita większość to jednak w kierunku Czesi dla nas.

W niedzielę czekała nas jeszcze niespodzianka, gdyż u naszych gospodarzy rozpoczynała się część przemarszu z kilku przysiółków Jaworzynki na lokalne dożynki. Takie uroczystości, taki rozmach, takie malownicze stroje, przywiązanie do tradycji to tylko wśród Górali, w tym przypadku Istebniańskich. No i te odświętnie przystrojone pojazdy… A do tego okoliczności przyrody.

Andrzej Piwowarski
Prezes Zarządu Polilko

Dodaj komentarz