OR Rzeszów – 20-lecie

Relacja z jubileuszu w TVPodkarpacie.pl

Historia Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO Oddziału Regionalnego w Rzeszowie

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu. Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim Stowarzyszeniu Stomijnym (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA). Początki Oddziału Regionalnego w Rzeszowie sięgają 1993 r., gdzie pierwszym Prezesem był Tadeusz Gawryś, następnie Henryk Romanek. Siedziba mieściła się przy ul. Lwowskiej, w 1999 r. została przeniesiona na ul. Kochanowskiego, następnie, dzięki uprzejmości firmy Convatec, Marmed i Life Plus, znajdowała się przy ul. Dąbrowskiego obok Instytutu Muzyki. Obecnie siedziba znajduje się w centrum Rzeszowa na Placu Wolności 9, przy sklepie medycznym Life Plus.

Od 2002 do 2010 r. prezesem była Janina Orłowska, a członkiem zarządu oraz wiceprezesem - Krzysztof Bryndza. Podczas wyjazdu do Lwowa w 2006 r. nawiązano stosunki z organizacją stomijną z Ukrainy. W 2007 r. zorganizowano kurs wolontariatu w Polańczyku - certyfikaty wolontariuszy uzyskało kilkanaście osób. W 2011 r. w Arenie Sanok odbyły się 3-dniowe uroczystości 18-lecia Oddziału, gdzie Patronat Honorowy objął Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz lokalni samorządowcy.

Corocznie organizowanych jest kilka spotkań i wyjazdów, m.in. bożonarodzeniowe oraz spotkania letnie. Realizowane są projekty w celu pozyskiwania środków. Trwa współpraca z organizacjami i samorządami. Ciągle pozyskujemy sponsorów, którzy finansują nasze spotkania, niezawodnymi są firma ConvaTec, Life Plus, Marmed, Coloplast, Medcomplex oraz Prezes Firmy „Herb” i Prezes Stowarzyszenia Diabetyków - Bolesław Szybist. Współpracujemy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło w Sanoku, Klubem Krwiodawców przy PSP w Sanoku, Stowarzyszeniem „Amazonki” w Brzozowie i wieloma innymi.

Posiadamy kadrę wolontariuszy, którzy bezinteresownie niosą pomoc stomikom. 19.10.2013 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku odbyły się uroczystości Jubileuszu 20-lecia Oddziału, gdzie koncertowali światowej klasy muzycy uświetniając nam czas. Obecnie Oddział Regionalny liczy 108 czynnych członków. Tel. 512823367, 691722171.

 

Dodaj komentarz