Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

Jak co roku - od 2008, kiedy to Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego, po raz kolejny włączamy się w tę akcję. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a dotyczy szczególnie krajów wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych, co związane jest ze stylem życia oraz żywienia. Dlatego też tak ważne jest wczesne badanie oraz profilaktyka zdrowotna rozumiana nie tylko poprzez odpowiednie badania, ale nade wszystko zdrowy tryb życia – odpowiednią dietę oraz ruch.

Dynamika wzrostu zachorowań na rjg w Polsce jest bardzo duża i jak podkreślają lekarze, będzie stale wzrastać. Ostatnie dane mówią o 14.600 zachorowaniach w 2008 r., 16.126 nowych chorych w 2011 r. oraz 17.450 chorych w 2013 r. i 17.946 rozpoznaniach w roku 2014. Zachęcamy zatem wszystkie osoby, które ukończyły 55 lat do skorzystania z badań kolonoskopowych w ramach bezpłatnych badań przesiewowych. Dotyczy to też osób, które ukończyły 40 lat i są w grupie osób, u których w rodzinie stwierdzono rjg. Obecnie specjaliści wskazują, że osoby z grup ryzyka powinny poddać się badaniu już po ukończeniu 30 lat.

W tym roku w ramach kampanii „Wczesne Wykrycie To Życie” Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, której jesteśmy jednym z czterech fundatorów, wydała okolicznościowy kalendarz. Marzec, jako miesiąc profilaktyki raka jelita grubego ma zatem swoich ambasadorów w osobach Bartasa Szymoniaka – wokalisty i beatrockera oraz Doroty Kaniewskiej – wiceprezes ZG POL-ILKO i prezes oddziału w Warszawie.

Zachęcajmy więc wszystkich znajomych i bliskich, aby zadbali o swoje zdrowie, a dotyczy to szczególnie rodzin stomików, u których rozpoznano rak jelita grubego. Namówcie więc swoje dzieci i wnuki, aby koniecznie zrobiły badanie kolonoskopowe.

Więcej o badaniach oraz adresy placówek wykonujących badania w ramach ogólnopolskiego programu na stronie: www.pbp.org.pl.

Zapraszamy też na fanpage POL-ILKO facebook.com/polilko, gdzie aktualnie prowadzimy kampanię edukacyjną „Moje prawie normalne życie”, która pozwala na zrozumienie potrzeb i wyzwań w leczeniu rjg w Polsce.

Zarząd Główny
POL-ILKO

Materiały informacyjne kampanii:

Informacja o kampanii

Plakat kampanii - marzec 2018

Dodaj komentarz